A kozmetikázásról:
Mikor még kicsik a kutyusok nekünk kell megtanítani őket az elvárásokra, mert maguktól nem tudják, és ha egy kozmetikába kerülnek, ott nem csak a kozmetikusnak kell türelemmel rendelkezni, hanem a kutyusnak is, de ez időbe telik.
Vannak olyan gazdik, akik ahogy a nagykönyvben meg van írva, 6-8 hetente járnak kozmetikába a kutyussal, ami nem csak az ápoltságon látszik meg, de a kutyus viselkedésén is, türelmes nem szokatlan neki a szépítkezés.
A 3-6 havonta járó kutyusokon már meg látszik, hogy meg nőt rendesen a bunda esetleg csomós is a szőr, tisztelet a kivételnek!!!!! Őnáluk emiatt a szépítkezési idő elhúzódhat.
Szeretném felhívni a gazdik figyelmét arra, hogy ha a kutyus szőre bőréig csomos nem bontom ki és nem kinzom vele a kutyust!!!!
Itt csak a géppel való (rövidre) nyírást vállalom!
Ki kell tapasztalni, hogy melyik fazont tudjuk otthon is úgy kezelni, hogy a gazdinak és a kutyusnak is jó legyen.
Hiába tetszik a gazdinak egy hosszú fazon, ha azt nem tudja megfelelően ápolni. Itt jönn a válasz:
Azért viszem a kozmetikába, hogy meg csinálják amit én nem tudok.
Igen, ez így igaz! De, a kozmetikushoz nem azért visszük el a kedvencünket, hogy ott a 2 hónap alatt össze csomosodott szőrt 2 óra alatt helyre hozzák.
Az évente 1-2 alkalommal járó kutyusok hát???? Náluk bizony a sportos fazon jöhet csak szoba. A kozmetikázást általában nehezen tűrik és ilyenkor a gazdinak is be kell segíteni.
Ezért az otthoni rendszeres fésülésre időt kell szánnunk. Egy hosszú szőrnél napi, de legalább kétnaponta illendő az időnkből 15percet rááldozni. Rövid szőrű lakásban tartott kutyusok sem kivételek a fésülgetés alól, mert az elhalt szőrszálakat, aljszőrzetet egyszerűbb speciális kefével FURminátorral eltávolítani, mint a sok szőrt porszívózni. Az elhalt szőrzet 90%-át eltávolítja, a bőr jobban tud levegőzni és a bunda is fényesebb lesz. A nyári meleg a hosszú szőrű nagytestű kutyusokat is megviseli a kifésületlen aljszőrzet miatt kérem, nézze meg ennek a kefének a bemutatóját. Foolee.com a kefét kiegészítő adapterrel porszívóra csatlakoztatni is lehet.
A kozmetikába szoktatás. Ez körülbelül egy 30perces ismerkedés a kozmetikával illetve az ott lévő illatokkal, aztán jövök Én és az asztal, a fésű, az olló és a nyírógép valamint egy kis kozmetika-egészségügyinyírás.
Egy hosszú szőrű fajtánál fontos a fésüléshez szoktatás ezek az alapok, ebben nekünk kell gazdiknak napi rutinként a kutyával gyakorolni még mikor kicsi a szőre. Ami fontos az elején olyan fésűvel kezdjük, aminek a végén kicsi gombocskák vannak, hogy egy kellemes érzés legyen a fésülés, és fokozatosan hozzá szoktatni a szőrtípusnak megfelelő keféhez.
Sokszor hallom a gazdiktól, hogy nem szeret fésülködni a kutyus, hisztizik. Én is szóvá tenném, ha egy hétig nem fésülködnék és valaki a gubancos hajamat ki szeretné bontani. Nem egy kellemes érzés. A fésülés egyúttal kiváló alkalom a kutyustanításra is, ha a kefével játszani akar, mert mért is ne, rá kell tudni szólni, érezze, hogy ez nem a játszási idő. A kifésülés után megdicsérni és egy kis jutalomfalattal megjutalmazni. A jutalomfalatok mennyisége testsúly szerint adható, erre figyeljünk oda.
A jutalomfalatot mással is kilehet váltani, amit a kutyus szeret, de ne csokival vagy csak kutyáknak gyártottal-nagyon finom! Édesség, sajt, szőlő, stb.. ezek veszélyesek, de erről, hogy mit ne adjunk olvasható az oldalamon.
Nyírás:
A fésülés, bontás után fazonra nyírás, ami a gazdira van bízva, milyent szeretne, de azért én is elmondom, hogy mik a lehetőségek. A fazon kiválasztása sok mindentől függ, tudunk-e egy nagy szőrt rendszeresen ápolni, van-e rá időnk mert, ez szokott a legnagyobb gond leni az idő, ha nincs, inkább válasszunk egy rövidebb fazont mintsem a kutyust a bontással szenvedtetni, vagy a bőr szellőzetlensége miatt akár egy bőrbetegséget összeszedni illetve, a csomók alatt megbújó kullancsok és bolhákról már nem is beszélve.
Fültisztítás:
Fülszőr kiszedése-tisztítása. Az első fülszőr kiszedése nem egy kellemes dolog, de ki kell szedni, mert a fülek begyulladhatnak tőle. Aztán a fültisztítóból kis mennyiséget a hallójáratba masszírozni a fül tövénél, hogy a fültisztító folyadék vagy zselé összekeveredjen a szennyeződéssel. Majd kozmetikai vatta koronggal kitörölni, a nedvességet. A fültisztítóban olyan növényi agyagok vannak, mint a körömvirág mely egy fülszőr kiszedése után nyugtatja a bőrt.
Fürdetés:
A fürdéshez nagyon fontos a minőségi kutya sampon és balzsam használata. Nem mindegy milyen terméket használunk ugyanis a kutya bőrének a ph értéke eltér az emberétől.
Mielőtt hozzá kezdenénk egy otthoni fürdéshez a kádba vagy tusolóba rakjunk csúszásgátlót, hogy ne csússzon el a kutyus ez a kozmetikában természetes. A sampont a használati utasítás szerint a megfelelő arányban hígítsuk fel!!!!!! Egy flakonba először a vizet engedjük és utána a sampont arányosan hozzá öntjük, összerázzuk és kezdhetjük. Mindig kéz meleg vízbe tusoljuk le úgy, hogy a bőréig vizes legyen a kutyus. Fülbe ne kerüljön víz! Jól masszírozzuk el a sampont a bőrön, a masszírozás jót tesz a vérkeringésnek is. 1-2 perc után alaposan leöblítjük, ha szükséges megismételjük a samponozást még egyszer, utána ismét leöblítjük és jöhet a kutyák számára készült balzsam ezt ugyan úgy, mint a sampont rátesszük 1-2perc után öblítés.
*Szárítás
*Karomvágás
A fürdés után karmok vágása. Ezt bízzuk szakemberre, mert a karmokban ércsatornák vannak melyek megvágása esetén bő vérzés léphet fel.
*Nyírás
A kutyust ismételt átnyírása, fazonra igazítása – nem is gondolnák sokan, hogy ez egy ismétlődő feladat, hiszen, ha jobban belegondolunk a szőrből, ha kijön a por és kosz a szőrszállaknak megváltozik a hossza az állaga a bunda selymes lesz és kijönnek az előző nyírás egyenetlenségei.
*Szemkörnyék tisztítás
A szemek körüli elszíneződésre kiválóan alkalmas a gél állagú szemkörnyék ápoló. Ennek viszont csak akkor van eredménye, ha naponta használjuk.
A végén pedig, amit egy ápolt kutyus megérdemel, egy finom illatú parfüm.